2011. december 29., csütörtök

De mit is csináljunk a természetben? - Évszakok szerint


Tavasz

Tavasz az természet újjáéledésének időszaka, rügyeznek, majd virágzanak a fák, kisállatok születnek, a szívünk is kivirágzik. A legtöbb ember valóban érzi, hogy teste felpezsdül, hiszen szervezetünk hormonálisan is reagál a tavaszra, minden és mindenki zsong :). Itt az idő, hogy méregtelenítsük szervezetünket. Ezt már olyan sokszor és sok helyen hallottuk, most vegyünk erőt magunkon és tartsunk legalább egy 1 napos gyümölcsnapot. Ha nem bírjuk ki meleg étel nélkül, akkor együnk párolt zöldséget, a lényeg az, hogy csak zöldség és gyümölcs szerepeljen étlapunkon azon az 1 napon.
Zalaegerszeg, Azáleás völgy

Mit csinálhatunk tavasszal a természetben:
  • túrázás
  • piknik
  • madárles
  • kertészkedés
  • biciklizés (ha nincs bringánk,ez ne tartson vissza, számos helyen lehet kölcsönözni, és nem is drága)
  • otthon: ültessük át cserepes növényeinket, tegyünk friss virágot egy vázába
Nyár
Nyáron kezdik hozni gyümölcseiket, terméseiket a fák, bokrok, zöldségek. Használjuk ezt ki, együnk annyi finom szezonális gyümölcsöt és zöldséget amennyi csak belénk fér. Testünk hálás lesz érte!
Legyünk sokat vízparton, erdőben, élvezzük a napsütést és a meleget.
Ha elkap minket egy eső, és nincs nálunk ernyő, ne fussunk menedéket keresni, hagyjuk, hogy eső eláztasson, élvezzük és érezzük az esőt, mintha megint gyerekek volnánk... lépjünk ki a komfortzónánkból, önként és dalolva :)
Mit csinálhatunk nyáron a természetben:
  • kiránduljunk amikor csak tudunk, használjuk ki a jó időt. Fedezzük fel Magyarország vagy legalább a környékünk szépségeit!
  • strandoljunk, vízibiciklizzünk - ezt tényleg nem tehetjük máskor
  • napozzunk - persze csak módjával, leégni nem szabad
  • vízitúrázzunk
  • egyéb szabadtéri sportok (pl.: strandröplabda - miért ne? Nem kell hozzá különösebb erőnlét sem)
  • sétálgassunk mezítláb füvön, így "földeljük" magunkat
  • menjünk nyaralni, és fedezzük fel a környéket, ahova mentünk
  • otthon: tegyük ki az erkélyre/udvarra azokat a növényeket, amik szeretnek kint lenni (pl.: hibiszkusz, kaktuszok, pálmák). Készítsünk madárfürdetőt cserépalátétből és gyönyörködjünk az oda érkező madarakban.
Ősz
Sokak szerint ősszel a leggyönyörűbb az erdő. Menjünk hát ki, szívjuk magunkba az ősz színeit és illatait, szedjünk gesztenyét és makkot, amit otthon asztaldísznek használva mindig eszünkbe jut majd a hely, ahonnan hazavittük.
Őszi kinti tevékenységek:
  • Még mindig mehetünk túrázni, kirándulni, bármilyen csábító az otthon melege, azért ne lustálkodjunk mindig otthon
  • menjünk szüretelni
  • fotózzunk
  • készítsünk az ősz terményeiből asztaldíszt (makk, gesztenye, lehullott falevelek, sütőtök, csipkebogyó, toboz)
Tél
Télen az ember sokszor semmi másra nem vágyik mint, hogy otthon legyen, olvasgasson, meleg teát igyon. Azt mondják a természet ilyenkor alszik, ám ez az álom nem azt jelenti, hogy nem történik  odakint semmi. A frissen esett hóban rohangálás nem csak gyerekeknek való, a játékos kedvű felnőttek is csatlakozhatnak, sőt vigyétek a kutyát is :)
Téli kinti tevékenységek:
  • tegyünk ki magokat a kismadaraknak
  • korcsolyázzunk, síeljünk (ha még nem próbáltuk, itt az ideje)
  • lessünk mókust, őzet: a havas tájon könnyebb meglátni őket
  • hógolyózzunk, építsünk hóembert
  • enyhébb napokon menjünk ki egy közeli erdőbe, rétre és töltsük fel "napelemeinket"
  • otthon: neveljünk az ablakban fűszernövényeket, mind a látvány, mind a felhasználás  sok örömet fog okozni.
 
Igazából az a lényeg, hogy jól érezzük magunkat, bármit is csinálunk. Próbáljunk minden nap egy kicsit kint lenni, amit még időbeosztásunkba be tudunk tenni. Ne feledjük, hogy amit nagyon akarunk, arra mindig van idő, és ne gondoljuk hogy ez elvesztegetett idő, hiszen sokszorosan megtérül. Testi-lelki feszültségek feloldódása és pozitív energiákkal való feltöltődés lesz a jutalmunk!

2011. december 21., szerda

A fenyőfa


Fenyők mindenhol élnek a földön, legnagyobb számban, persze az északi vidékeken, de a sivatagban is élnek bizonyos fenyőfajok. Kb. 500 fenyőfaj létezik a világon. Nálunk a legismertebbek:
  • erdei fenyő (vagy hosszútűs fenyő, a fenyő nemzetség legelterjedtebb faja: Spanyolországtól Kelet-Szibériáig több mint egymillió km²-en nő)
  • lucfenyő (a közönséges luc Európa hegyvidékeinek erdőalkotó fenyőfajtája, Észak-Európában, az Alpokban és a Kárpátokban őshonos) Létezik még szürke és szerb luc is.
  • ezüstfenyő (Észak-amerikai fenyőfaj, így alapvetően a Sziklás-hegységben őshonos, tűlevelei rendkívül szúrósak)
  • Nordmann-jegenyefenyő (ami nem Normandiáról kapta a nevét, hanem egy finn botanikusról, és a Kaukázusból származik)
Lake Tahoe, Kalifornia/Nevada, USA
Az óriás mammutfenyő a földön élő legnagyobb testtömegű élőlények közé tartozik. A legöregebb, ismert példány 3200 éves; törzsének átmérője 8,85 méter, magassága 93,6 méter, becsült tömege mintegy 1000 tonna. Természetes élőhelyét Kalifornia állam hegyvidékein találjuk, ahol minden vadon élő állománya védett. Legnagyobb és legsűrűbb populációja a Sequoia Nemzeti Parkban, a Kings Canyonban nő. Itt számos, nyolcvan méternél magasabb, a hat méterhez közeli törzsátmérőjű példánya látható.

Mammutfenyők, Redwood Nemzeti Park, Kalifornia, USA
Még egy gyógynövény is tartozik a fenyők közé, ez pedig a sokak által ismert Ginkgo Biloba, azaz páfrányfenyő. Ez egy igazán ősi növény, legkorábbi levélkövületei 270 millió évre (perm időszak) nyúlnak vissza.
Ginkgo Biloba
A fenyő ágait használhatjuk koszorú készítésre, tobozait rengetegféle módon felhasználhatjuk lakásunk díszítésére.
A fenyő olaja kedvelt aromterápiás illat. Nem csak Karácsony idején használjatjuk, hiszen a téli időszakban kiválóan fertőtleníti a helységek levegőjét, nem is beszélve finom illatáról. (Figyelem, csak 100% valódi olajat vásároljunk, a szintetikus olajak többet ártanak mint használnak, nézzük a címkét!)
A tündérek azt üzenik, hogy a fák nem bánják, ha kivágjuk őket karácsonyfának, hiszen sok örömet hoz az életünkbe. Annyit kérnek csupán, hogy az ünnepek után ne a kukában végezze a fánk, hanem legyen újrahasznosítva, mondjuk tüzelőanyagként.
Persze legjobb ha élő, földlabdás fácskát vásárolunk, és utána elültetjük egy olyan helyen, ahol szépen tud feljődni. Az élő fának azonban több szükséglete van, mint egy kivágottnak (ami szintén nem halott!), gondoljuk végig, hogy meg tudjuk-e adni neki amire szüksége van:
  • Némi öntözés
  • Párásítás - főleg panellakásokban nagyon száraz a levegő, ettől a fánk szenvedni fog. Permetezzük naponta tiszta vízzel.
  • Vigyázzunk az ágaira - ne tegyünk rá nehéz díszeket és ne csavarjuk rá csillagszórót.
  • Amint lehet szedjük le a díszeket és tegyük ki fánkat az erkélyre, teraszra, hiszen a fenyő jobban szeret hidegben lenni. Kevés locsolást igényel az elültetésig.
  • Tavasszal pedig ültessük el egy megfelelő, napos helyre.
Bánjunk fánkkal szeretettel, még akkor is ha kivágott, hiszen az életét adta értünk. A feng-shui szerint is az a tárgy, ami vonzza a tekintetünket, sok csi-t teremt, ezért ha lehetőségünk van, tegyük olyan helyre a karácsonyfát, aminek rezgését emelni szeretnénk.

Fenyő a sivatagban


2011. december 2., péntek

Uluru - az ausztrál őslakók szent hegye


Az egykori fehér kutatók ugyan Ayers Rock-nak keresztelték el Ausztália legnagyobb monolitját, napjainkban azonban ismét az őslakók által adott eredeti nevén, Uluruként ismert. Uluru éppen Ausztrália közepén fekszik, mint valami hatalmas szív. Kiemelkedő kultikus jelentőségével az őslakók kultúrájának is a középpontjában áll. Késő délután a lenyugvó nap fényében újabb és újabb színeket ragyogtat fel az Uluru, a vérvöröstől a fénylő narancssárgán át a legmélyebb bíborig. Bár ezen a félsivatagos területen elég ritka az eső, nedves időben az Uluru színe ezüstszürke, amelyen a fekete csíkokat a víz folyása nyomát kialakuló algacsíkok alkotják.

Az Uluru Ausztrália egyik legismertebb nemzeti jelképe, a Világörökség része. A homokkő sziklatömb 348 m magasan emelkedik a tengerszint fölé és legnagyobb része a talajszint alatt van, kerülete 9.4 km. Ha alaposabban megfigyeljük a sziklát, megcsodálhatjuk felszínének formagazdagságát, az eső és a szél munkájának évezredes nyomait.
A látogatót először az döbbenti meg a már 100 km-ről látható sziklában, hogy milyen váratlan hirtelenséggel emelkedik ki a síkságból, azután pedig hatalmas tömege képeszti el.
Napkelte az Uluru-nál

Manapság túrákat szerveznek, fel lehet mászni a hegyre. Azonban az aboriginek (Ausztrália őslakói) mélységesen elítélik ezt, hiszen ez az ő szent hegyük, hogy is lehet mászkálni egy szent hegyen? Ennek ellenére nem tilos felmenni, persze szervezett túra keretében, és jó állóképesség is szükséges. Ennek ellenére az őslakók arra kérik a turistákat, hogy tartsák tiszteletben hitüket, és ne menjen fel a rá.
Van néhány olyan hely a hegy körül, amit az aboriginek  szertartásokra használnak, ezeknél tilos fényképezni a túristák számára. Ezek a területek a nemekkel kapcsolatos szertartások, bevatások helyszínei, ahová az ellenkező nemű törzsbeliek sem léphetnek be.
Az Uluru segíthet a 2. (szakrális) csakrához kapcsolódó problémákban (pl.: nemiség megélése, párkapcsolati problémák, alkotókészség, odaadás, fizikai vágyak, függőségek). Meditációban utazz el ide, feküdj rá a hegyre (meditációban szabad :)) vagy ülj le a tövében, és kérd a hegy szellemét, hogy tisztítsa meg szakrális csakrádat és segítsen, hogy újra megfelelően működjön. Segítségével újra gyorsabban fog forogni csakrád, megtisztul és egészségesen működik tovább.